Jak założyć hodowlę Welsh Corgi Pembroke

Jak założyć hodowlę Welsh Corgi Pembroke

Decydując się na zakup nowego szczeniaka, być może zastanawiasz się: jak założyć hodowlę Welsh Corgi Pembruke? Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać możliwości swojego pupila, w tym artykule znajdziesz kilka przydatnych informacji. Omówimy historię rasy, socjalizację i pielęgnację. Rasa ta jest niezwykle inteligentna, dlatego warto pamiętać o wielu rzeczach, zanim przywieziemy ją do domu.

Pochodzenie rasy

Pembroke i Cardigan to dwie rasy walijskich corgi, z których pierwsza została nazwana na cześć hrabstwa, z którego pochodzi. Rasa Cardigan corgi wywodzi się od Celtów z 1200 r. p.n.e., natomiast rasa Pembroke wywodzi się od Keeshond z lat 1100. Rasa ta zyskała sławę dzięki swoim powiązaniom z brytyjskimi rodzinami królewskimi.

Pembroke Welsh Corgi jest psem nisko stojącym na ziemi, o długich, cienkich nogach. Jego czaszka jest szeroka między uszami i płaska na szczycie. Ma czarny nos i zgryz nożycowy. Średniej długości sierść wymaga ciągłego szczotkowania, ale wiele osób uważa ją za ujmującą i preferowaną jako zwierzę domowe. Niezależnie od historii rasy, cechy Pembroke Corgi sprawiają, że doskonale nadają się one na zwierzęta rodzinne.

Rutynowa pielęgnacja

Pielęgnacja psa Pembroke Welsh Corgi jest dość łatwa. Pies ten ma średniej długości podwójną sierść, która zrzuca raz w tygodniu. Rutynowa pielęgnacja obejmuje szczotkowanie sierści i zębów psa oraz usuwanie luźnych włosów. Oprócz regularnego szczotkowania pies powinien mieć także czyszczone uszy i szczotkowane zęby.

Regularne szczotkowanie jest ważną częścią rutynowej pielęgnacji rasy Pembroke. Corgisy nie lubią być zbyt często szczotkowane lub kąpane, dlatego należy je szczotkować kilka razy w tygodniu. Zaleca się także comiesięczną kąpiel, aby zadbać o skórę i sierść psa. Rutynowa pielęgnacja w hodowli psów rasy Welsh Corgi Pembroke

Problemy zdrowotne

Zakładając hodowlę Welsh Corgi Pembruke, należy pamiętać o kilku sprawach. Rasa ta nie należy do małych, więc prawdopodobieństwo, że miot szczeniąt będzie mniejszy niż 6 sztuk, jest niewielkie. Pembroke Welsh Corgis mogą jednak mieć mioty liczące nawet 8 szczeniąt. Niektórzy hodowcy donoszą o miotach liczących mniej niż cztery szczenięta, ale należy pamiętać, że wielkość miotu zależy od różnych czynników.

Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych związanych z tą rasą jest możliwość wystąpienia raka. Pembroke Welsh Corgis są podatne na chłoniaka, nowotwór, który dotyka te psy częściej niż jakąkolwiek inną rasę. Choroba ta powoduje, że w całym organizmie pojawiają się nieprawidłowe limfocyty, czyli białe krwinki. Chociaż chłoniak jest uleczalny, chemioterapia jest dla dotkniętych nim psów zobowiązaniem na całe życie. Na szczęście chorobę można wykryć za pomocą prostego badania krwi, dlatego zaleca się wykonywanie pełnej morfologii krwi co dwa lata.

Socjalizacja

Jeśli rozważasz adopcję szczeniaka rasy Welsh Corgi, powinieneś wiedzieć, że musi on przejść gruntowny proces socjalizacji. Chociaż corgi są zazwyczaj nieśmiałe w stosunku do obcych, mogą być towarzyskie w stosunku do innych psów i ludzi, jeśli są odpowiednio socjalizowane. Pembroke corgis to aktywne, szybko poruszające się psy, które są doskonałymi zwierzętami rodzinnymi. Socjalizację szczeniaka należy rozpocząć około ósmego tygodnia życia, kiedy to można zapoznać go z obcymi ludźmi, miejscami i innymi psami. Podczas socjalizacji psa nie należy stosować surowych metod szkolenia, ponieważ psy rasy Pembroke Welsh Corgi są bardzo niezależne i łatwo łamią zasady.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Ile żyje Corgi

Chociaż psy rasy Welsh Corgi są przyjazne i łatwe w szkoleniu, to jednak z natury są terytorialne i mogą być uparte, zwłaszcza jeśli nie mają wystarczająco dużo ruchu. Pembroke Welsh Corgis są również doskonałymi psami stróżującymi i choć potrafią być opiekuńcze w stosunku do swojej rodziny, mogą być nieufne w stosunku do obcych. Aby zapewnić swojemu szczeniakowi odpowiednią socjalizację, warto zabierać go do lokalnego parku dla psów lub schroniska, gdzie będzie mógł poznać inne psy i dzieci.

Karmienie

Podczas nauki żywienia psa rasy Welsh Corgi Pembroke ważne jest, aby wybierać wysokiej jakości karmę dla psów, która spełnia normy AAFCO dotyczące wzrostu. Powinna ona zawierać wysokiej jakości białko pochodzenia mięsnego i spełniać inne wymagania dotyczące wartości odżywczych. Alergie na karmę dla psów występują rzadko, a uczulenia znacznie rzadziej. W celu ustalenia właściwego schematu żywienia szczeniąt należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zalecana dzienna dawka karmy dla psa rasy Welsh Corgi Pembroke jest różna, ale należy dążyć do tego, aby kalorie stanowiły co najmniej jedną czwartą masy jego ciała. Jeśli Twój pies ma skłonności do przekarmiania się, dobrym rozwiązaniem jest miska z wolnym podawaniem pokarmu. Miski z wolnym podawaniem zawierają interaktywne przedmioty, które spowalniają proces karmienia i pomagają psu zorientować się, kiedy jest najedzony. Zawsze pamiętaj o odpowiednim porcjowaniu smakołyków.

Szkolenie

Welsh Corgi Pembroke to bardzo inteligentna i energiczna rasa. Podczas szkolenia należy być konsekwentnym i świadomym skłonności manipulacyjnych psa. Pembroki lubią treningi pracy i zwinności, dlatego warto mieć ogrodzone podwórko, aby zapewnić psu bezpieczeństwo. Pembroki potrzebują dużo ruchu, aby utrzymać zdrową sierść, ale są dość odporne i łatwo uczą się zaawansowanych sztuczek.

Pembroke Welsh Corgi to prawdziwy karzeł. Są małe i proporcjonalne, mają krótkie nogi. Mogą jednak cierpieć na chondrodysplazję, chorobę, która dotyka również psy rasy basset hound. Jeśli rozważasz adopcję psa rasy Pembroke Welsh Corgi, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem psa, weź pod uwagę fakt, że mogą być one drogie. Szkolenie psa rasy Welsh Corgi nie jest trudnym procesem. Pamiętaj tylko, aby zapewnić psu uwagę, której potrzebuje, aby się rozwijać.

Warto zobaczyć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post
Welsh Corgi Pembroke - szczeniaki

Welsh Corgi Pembroke – szczeniaki

Related Posts