Jakie są podobne rasy do Welsh Corgi Pembroke

Jakie są podobne rasy do Welsh Corgi Pembroke

Istnieją pewne różnice między rasami Cardigan i Pembroke, ale większość podobieństw pozostaje taka sama. Oba są bardzo inteligentne i oddane swoim właścicielom. Niezależnie od tego, czy szukasz wesołego, posłusznego towarzysza, czy kochającego psa stróżującego, Corgi z pewnością będzie właściwym wyborem. Są one również bardzo czułe i uwielbiają spędzać czas ze swoimi właścicielami.

Cardigan

Rasa Cardigan jest blisko spokrewniona z walijskim Corgi Pembroke pod względem wyglądu i temperamentu. Oba mają nisko osadzoną budowę ciała i przyjazny, łagodny wyraz twarzy. Są to małe psy o wysokim poziomie energii, które wymagają dużej ilości ruchu, aby pozostać aktywne i zdrowe. Podobnie jak inne rasy Corgi, Cardigany lubią kontakt z ludźmi i innymi zwierzętami, dobrze dogadują się z dziećmi i innymi domowymi pupilami.

Rasa Cardigan może zrzucać więcej sierści niż rasa Cardigan, co sprawia, że pielęgnacja psa jest niezbędna. Regularne szczotkowanie i comiesięczne kąpiele zminimalizują ilość wydzieliny. Należy również dbać o to, aby sierść była czysta, ponieważ zmniejszy to ryzyko infekcji uszu i problemów z zębami. Psy tej rasy nie zrzucają dużej ilości sierści w ciepłych miesiącach i wymagają cotygodniowego szczotkowania, aby zachować jak najlepszy wygląd.

Pembroke

Welsh Corgi Pembroke to rasa psów do hodowli bydła, która wywodzi się z Pembrokeshire w Walii. Pies ten, będący jedną z dwóch głównych ras walijskiego Corgi, wywodzi się z rodziny szpiców. Pembroke Welsh Corgi są znane ze swojej inteligencji i lojalności. Ich silne, mocne ciała i długie, proste nogi sprawiają, że doskonale nadają się do pracy przy hodowli bydła.

Najzdrowsza rasa Pembroke Welsh Corgi nie jest odporna na niektóre choroby. Niektóre psy są podatne na nowotwory. Oprócz mięsaka, rasa Pembroke Welsh Corgi jest również podatna na chłoniaka, chorobę limfocytów, czyli białych krwinek występujących w całym organizmie. Rak układu limfatycznego jest poważnym schorzeniem, ale można go leczyć, a chemioterapia jest skuteczną opcją w większości przypadków. Dobrym pierwszym krokiem jest wykonanie badania krwi. Pełna morfologia krwi jest zalecana dwa razy do roku.

Psy rasy pembroke wymagają codziennego ruchu, regularnego szczotkowania i sporadycznej kąpieli. Ich sierść zrzuca się dwa razy w roku. Dwa razy w roku należy je wypielęgnować. Ponadto co najmniej raz w miesiącu należy przycinać im paznokcie. Rasa Pembroke jest bardzo przyjazna w stosunku do dzieci i innych zwierząt. Wczesna socjalizacja z innymi psami i dziećmi pomoże im w nawiązaniu kontaktu z innymi. Psy tej rasy najlepiej czują się na ogrodzonym podwórku.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Czy Welsh Corgi Pembroke lubi dzieci?

Cardigan X

Cardigan X Welsh Corgi Pemba jest jedną z dwóch ras corgi. Te dwie rasy mają długą i charakterystyczną historię. Ich przodkowie byli pierwotnie wykorzystywani do ochrony bydła przed drapieżnikami, zaganiania go na targowiska i ochrony przed szkodnikami. Dziś ich rola w społeczeństwie nadal w dużej mierze koncentruje się na pasterstwie i ochronie. Pomimo nazwy obie rasy są zdolne do pełnienia wielu różnych funkcji, w tym do pracy w polu.

Obie rasy są psami średniej wielkości. Sierść kardiganów składa się z dwóch warstw – krótkiego podszerstka i grubszej, dłuższej okrywy włosowej. Ponieważ kardigany stale się zrzucają, wymagają częstego szczotkowania. Niektórzy właściciele szczotkują swoje psy codziennie. W okresie linienia może być konieczne codzienne szczotkowanie. Kardigany są znane z tego, że są rozsądne i czułe.

Cardigan X X

Pembroke Corgi ma wiele wspólnego z Cardiganem, ale oba te psy różnią się od siebie pod względem osobowości. Oba Corgi kochają swoich właścicieli i rodzinę, ale cierpią z powodu lęku separacyjnego. Mają również tendencję do nadmiernego szczekania i mogą wykazywać inne negatywne zachowania, jeśli są pozostawione same sobie. Pembroki są bardziej towarzyskie i otwarte, natomiast kardigany mają tendencję do bycia bardziej zdystansowanymi i terytorialnymi. Rasa Cardigan jest większa, ale zachowuje więcej tradycyjnych cech użytkowych niż jej kuzyn Pembroke.

Welsh Corgi jest bardzo starą rasą, udomowioną już w XI wieku. Jej historia jest bardzo zróżnicowana, ale jej przodków można doszukiwać się w starożytnych celtyckich plemionach Walii. Uważa się, że psy te przybyły do Wielkiej Brytanii z Europy Środkowej za pośrednictwem Celtów. Są blisko spokrewnione z Chow-Chow, norweskim Elkhoundem i Pomeranianami.

Warto zobaczyć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Ile ważą Welsh Corgi Pembroke

Ile ważą Welsh Corgi Pembroke

Next Post
Welsh Corgi Pembroke - historia rasy

Welsh Corgi Pembroke – historia rasy

Related Posts