Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

Chodzenie na smyczy jest jedną z podstawowych umiejętności, którą każdy pies powinien opanować. Prawidłowe zachowanie się na smyczy nie tylko ułatwia codzienne spacery, ale także zwiększa bezpieczeństwo psa oraz innych ludzi i zwierząt wokół niego. W tym artykule omówimy kluczowe kroki i strategie, które pomogą Ci skutecznie szkolić swojego psa w chodzeniu na smyczy.
Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy

Rozpocznij szkolenie we właściwym czasie

Najlepszym czasem na rozpoczęcie szkolenia chodzenia na smyczy jest jak najwcześniejszy etap życia psa. Im wcześniej zaczniesz szkolić psa, tym łatwiej będzie mu przyswoić nowe umiejętności i nawyki. Jednak niezależnie od wieku psa, zawsze można rozpocząć szkolenie, ważne jest tylko cierpliwe i konsekwentne podejście. Wybierając czas na wspólny trening, pamiętaj aby pies nie był specjalnie wybudzany ze snu, obserwuj jego komunikaty i prośby o rezygnację z ćwiczenia oraz zapewnij mu na początku spokojne i przewidywalne warunki.

Wybierz odpowiednią smycz i obrożę/szelki

Wybór odpowiedniej smyczy i obroży lub szelek ma duże znaczenie podczas szkolenia chodzenia na smyczy. Smycz powinna być wystarczająco długa, aby zapewnić psu swobodę ruchów.

Obroża powinna być wygodna dla psa i nie uciskać jego szyi. Jeśli decydujesz się na szelki to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór tych o typie Guard. Dają psu sporą swobodę, nie nadwyrężają jego stawów, nie blokują łopatek.

Rozpocznij trening w kontrolowanym otoczeniu

Na początku szkolenia, wybierz kontrolowane otoczenie, wolne od dużych ilości bodźców, które mogłyby odciągać uwagę psa. Zrezygnuj na początku z treningów w obcym miejscu czy na spacerach. Początkowe treningi najlepiej prowadzić w domu lub ogrodzie, gdzie pies będzie miał mniej pokus i będzie mógł skupić się na Tobie i na wykonywaniu poleceń. Możesz również zdecydować się na zajęcia grupowe, podczas, których doświadczony trener podpowie Ci jak nauczyć psa wielu wybranych haseł. W Wojtków Szkolenia zajęcia odbywają się m.in. na placach treningowych na Wilanowie. Jest tam spory teren na spacer z psem przed czy po treningu, aby rozładować jego emocje. Zajęcia prowadzone są na ogrodzonych placach z dużą ilością zieleni, drzew i krzaków.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Oleje dla psów — idealna suplementacja dla corgi i nie tylko

Stosuj metodę pozytywnego wzmocnienia

Podczas szkolenia psa chodzenia na smyczy, korzystaj z metod pozytywnego wzmocnienia, nagradzając psa za pożądane zachowania, takie jak chodzenie przy nodze bez ciągnięcia czy reagowanie na polecenia. Wykorzystuj smakołyki, pochwały werbalne i pozytywne bodźce, aby zmotywować psa do nauki i współpracy.

Bądź konsekwentny

Konsekwencja jest kluczowa podczas szkolenia chodzenia na smyczy. Upewnij się, że wszystkie osoby w rodzinie korzystają z tych samych poleceń i metod, aby uniknąć zamieszania dla psa.

Regularne, krótkie sesje treningowe są skuteczniejsze niż długie, sporadyczne treningi.

Gradualnie zwiększaj trudność:

Stopniowo zwiększaj trudność treningów, dodając nowe elementy, takie jak rozpraszające bodźce czy obecność innych zwierząt i ludzi wokół. Pamiętaj, aby uwzględnić indywidualne tempo nauki Twojego psa. Zacznij od treningu w domu, następnie przejdź pod blokiem i powtórz ćwiczenie, stopniowo doprowadzając do pełnego skupienia Twojego psa nawet w obecności innych psów czy ptaków.

Bądź cierpliwy i wyrozumiały

Pamiętaj, że nauka chodzenia na smyczy może zająć trochę czasu, szczególnie jeśli Twój pies ma tendencję do ciągnięcia się lub rozproszenia uwagi. Bądź cierpliwy i wyrozumiały, nagradzając psa za każdy postęp, nawet jeśli są to małe kroki.

Tekst promocyjny

Warto zobaczyć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post

Oleje dla psów — idealna suplementacja dla corgi i nie tylko