Dla kogo jest Corgi

Dla kogo jest Corgi

Welsh Corgi to mały typ psa pasterskiego, który pochodzi z Walii. Nazwa rasy pochodzi od walijskich słów oznaczających karła i psa. Rasa ta jest wyjątkowa wśród ras pasterskich ze względu na jej zdolność do pasterstwa dużych stad bydła. Oprócz wielu innych cech, które sprawiają, że jest to wspaniałe zwierzę domowe, Corgi walijskie jest wspaniałym zwierzęciem rodzinnym, a także doskonałym psem stróżującym.

Corgi jest rasą bardzo łatwą w szkoleniu, a w książce Stanleya Corena „The Intelligence of Dogs” uznano go za 11. najmądrzejszego psa. Rasa ta doskonale sprawdza się w zwinności, posłuszeństwie, tropieniu i pasterstwie. Psy te pochodzą z Walii, a po raz pierwszy zostały tam wyhodowane przez flamandzkich tkaczy. W XIX wieku rasa ta była już dobrze udokumentowana.

Królowa Anglii słynie ze swojego zamiłowania do corgisów, co przyczyniło się do powstania silnego związku między rasą a monarchią. Corgisy często kłapią pyskami, aby powiedzieć „dzień dobry panu”. Te cechy sprawiają, że są one doskonałym wyborem na imiona brytyjskich lordów. Poniżej podajemy kilka faktów na temat corgi, które warto znać przed kupnem zwierzęcia. Są fantastycznymi zwierzętami domowymi i są bardzo towarzyskie.

Pembroke Welsh Corgi został pierwotnie wyhodowany jako pies pasterski i jest bardzo niezależną rasą. Ten inteligentny i aktywny pies znany jest z tego, że szczeka jak „duży pies”. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów Corgi są zaskakująco szybkie. Istnieją dwa główne typy Corgisów: Pembroke Welsh Corgis i Cardigan Corgis. Pembroke Welsh Corgis mają krótkie nogi, podczas gdy rasa Cardigan jest bardziej długonoga i ma duży ogon.

Inną chorobą dziedziczną występującą u Corgisów jest postępujący zanik siatkówki. Choroba ta, podobna do choroby Lou Gehriga u ludzi, dotyka rdzenia kręgowego i powoduje osłabienie tylnej części ciała. Nie jest znane lekarstwo na tę chorobę, ale jej wczesne objawy to ślepota nocna i rozszerzone źrenice. Dostępne są testy genetyczne na tę chorobę i jeśli u Twojego Corgi wystąpią takie objawy, powinieneś zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Welsh Corgi cardigan Pembroke - historia rasy

Pembroke Welsh Corgis są aktywne i inteligentne. Wymagają umiarkowanego wysiłku fizycznego, codziennej pielęgnacji i szkolenia. Są oddanymi towarzyszami, ale mogą być nieśmiałe w stosunku do obcych i mogą być agresywne w stosunku do innych psów. Dobrze dogadują się z dziećmi, ale mogą nieustannie szczekać. Świetnie radzą sobie również ze zwierzętami gospodarskimi, dzięki czemu są doskonałymi psami stróżującymi. Potrzebują też stałego ruchu, dlatego idealna jest codzienna sesja pasterska i umiarkowane spacery.

Pembroke Welsh Corgi jest mały i kompaktowy. Jego ogon jest zadarty, ale niektóre Pembroke Welsh Corgi mają naturalny ogon. Pembroke Welsh Corgi są również mniej ciężkie w budowie niż Cardigan Welsh Corgi. To dobry pies, który stanie się Twoim najlepszym przyjacielem i zaciętym konkurentem! Jest to rasa, która jest zarówno niezwykle urocza, jak i mądra. Jeśli masz Corgi, będziesz mile zaskoczony!

Warto zobaczyć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Jaką wysokość w kłębie ma Corgi

Jaką wysokość w kłębie ma Corgi

Next Post

Oleje dla psów — idealna suplementacja dla corgi i nie tylko

Related Posts