Na co choruje Welsh Corgi Pembroke

Na co choruje Welsh Corgi Pembroke

Oprócz słodkiego usposobienia, Welsh Corgi Pembroke może cierpieć na różne schorzenia. W tym artykule dowiesz się o chorobie Von Willebranda, dysplazji stawów biodrowych i rokowaniach. Choć może Ci się wydawać, że Twój pies jest odporny na te problemy, istnieją pewne poważne schorzenia, które mogą dotknąć tę rasę. Aby zapewnić sobie spokój ducha, możesz skorzystać z bezpłatnej kontroli zdrowia psa rasy Welsh Corgi Pembroke.

Choroba Von Willebranda

Jedna z ras psów Welsh Corgi jest w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby von Willebranda. Pembroke jest podtypem Welsh Corgi, małej rasy z rodziny Welsh Corgi. Jej gen (vwf) jest bardzo niski lub w ogóle nie występuje, ale mimo to może powodować poważne zaburzenia krzepnięcia. Psy rasy Pembroke są bardziej podatne na chorobę von Willebranda niż inne rasy, dlatego też istnieje test genetyczny dla tej rasy.

Dysplazja stawów biodrowych

Pomimo powszechnego występowania dysplazji stawów biodrowych u psów ras olbrzymich i dużych, u Pembroke Welsh Corgi schorzenie to występuje rzadko. Ze względu na unikalną budowę stawów biodrowych (CCO i CFHO) rasa ta jest uważana za odpowiedniego kandydata do operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

Choroba Von Willebranda

Jak sama nazwa wskazuje, choroba Von Willebranda u psów rasy Welsh Corgi Pembroke jest dziedzicznym zaburzeniem krzepnięcia krwi, występującym najczęściej u pinczerów dobermanów, owczarków niemieckich i psów pasterskich. Istnieje wiele typów tej choroby, ale dwa najczęściej występujące to typ pierwszy i drugi. W przeciwieństwie do typu drugiego, choroba ta może być leczona za pomocą transfuzji czynnika von Willebranda. Czynnik ten może pochodzić z osocza całkowitego lub krioprecypitatu, które są powszechnie stosowane w praktyce weterynaryjnej.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Czy Corgi jest psem domowym?

Rokowanie w chorobie von Willebranda

Pierwszym krokiem w diagnostyce choroby von Willebranda u Twojego psa rasy Welsh Corgi Pembroke jest wykonanie pełnej morfologii krwi. Do badania należy pobrać próbkę krwi, ponieważ niska liczba płytek krwi może przyczynić się do wystąpienia objawów. Na szczęście, liczba płytek krwi u Twojego psa zwykle mieści się w normalnych granicach referencyjnych. W gabinecie weterynaryjnym można zlecić wykonanie testu DNA w kierunku tej choroby.

Objawy choroby Von Willebranda

Twój pies rasy Welsh Corgi Pembroke może mieć chorobę Von Willebranda. To dziedziczne zaburzenie krwawienia powoduje niedobór białka, które jest niezbędne do krzepnięcia krwi. Znana jest również jako czynnik von Willebranda i jest to choroba genetyczna, która u psów ma różne objawy kliniczne. Objawy tej choroby obejmują nadmierne krwawienie.

Warto zobaczyć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Welsh Corgi Pembroke - pochodzenie

Welsh Corgi Pembroke – pochodzenie

Next Post
Welsh Corgi Pembroke - czarno biały

Welsh Corgi Pembroke – czarno biały

Related Posts