Welsh Corgi Pembroke – choroby genetyczne

Welsh Corgi Pembroke - choroby genetyczne

Być może słyszałeś o chorobie krążka międzykręgowego u Welsh Corgi, ale czy słyszałeś o chłoniaku? Epilepsja idiopatyczna i dystychia to również choroby genetyczne występujące u tej rasy. Czym są więc te choroby i jak można ich uniknąć u Twojego Welsh Corgi? Czytaj dalej, aby poznać fakty! Poniżej wymieniono niektóre z najczęstszych chorób genetycznych związanych z rasą.

Choroba krążka międzykręgowego wywołana przez FGF4

Welsh Corgi Pembroke jest genetycznie podatny na chorobę krążka międzykręgowego spowodowaną wrodzonym błędem chromosomu 12. Choroba ta charakteryzuje się przedwczesnym zwapnieniem dysków w młodym wieku. Nieprawidłowe dyski są bardziej podatne na przepukliny do kanału kręgowego i powodują silny ból. Zabiegi chirurgiczne w przypadku tego schorzenia są dość kosztowne.

Padaczka idiopatyczna

Padaczka idiopatyczna jest chorobą genetyczną występującą u rasy Corgi. Chociaż istnieje genetyczny komponent tego schorzenia, objawy są na ogół normalne u zdrowych Corgi. Padaczka idiopatyczna objawia się napadami, zwanymi również drgawkami lub drgawkami. Podczas tych napadów mięśnie psa są niekontrolowanie aktywowane. Objawy tego schorzenia mogą występować w pojedynczych epizodach lub klastrach.

Distichiasis

Wśród wielu chorób, które mogą dotknąć rasę Welsh Corgi, Distichiasis jest jedną z najczęstszych. Ta choroba zapalna dotyka skóry i mięśni i jest spowodowana defektem układu odpornościowego. Jest to choroba dziedziczona autosomalnie dominująco, co oznacza, że szczenięta pochodzące od jednego z rodziców dotkniętych tą chorobą prawdopodobnie będą ją miały, ale u niektórych z nich może ona przebiegać ciężej niż u innych. Chociaż chorobę można leczyć farmakologicznie, ważne jest, aby nie dopuszczać dotkniętego nią psa do rozrodu.

Chłoniak

Istnieje wiele różnych objawów, które mogą wystąpić u Twojego psa rasy Welsh Corgi Pembroke. Niektóre z nich są tymczasowe i mogą być spowodowane drobnym problemem, inne mogą być poważne i wymagać pomocy weterynaryjnej. Wiedza o tym, kiedy szukać pomocy jest bardzo ważna, ponieważ niektóre choroby mają charakterystyczne kombinacje objawów. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby stwierdzić, czy u Twojego psa rasy Welsh Corgi Pembroke występują któreś z tych objawów.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Jak założyć hodowlę Welsh Corgi Pembroke

Padaczka idiopatyczna powoduje, że niedotleniona krew omija płuca

Idiopatyczna hemosideroza płucna (IPH) jest rzadkim zaburzeniem, które powoduje rozproszony krwotok pęcherzykowy u niemowląt. Zaburzenie to jest związane z celiakią, nadwrażliwością na mleko krowie i autoimmunologiczną niedokrwistością hemolityczną. Jest ono również podobne do zespołu Goodpasture’a. Dokładna przyczyna IPH pozostaje nieznana.

Przepuklina pępkowa

Przepuklina brzuszna powstaje, gdy narządy i wyściółka jamy brzusznej wystają przez otwór w pępowinie. Pępek znajduje się na spodniej stronie klatki piersiowej. Chociaż stan ten może być bolesny dla szczeniaka, zwykle ustępuje samoistnie. W niektórych przypadkach przepuklina pępkowa może być przyczyną wypukłości pępka Twojego psa rasy Welsh Corgi Pembroke.

Leczenie

Istnieje szereg metod leczenia weterynaryjnego chorób genetycznych psów rasy Welsh Corgi Pembroke. Objawy tych chorób mogą świadczyć o poważniejszym schorzeniu lub o bardziej przejściowym problemie. Wiedza o tym, kiedy należy szukać pomocy weterynaryjnej jest bardzo ważna, ponieważ niektóre schorzenia wywołują charakterystyczne kombinacje objawów. Choroba genetyczna u psa rasy Welsh Corgi Pembroke nie jest powodem do śmiechu. Lekarz weterynarii przedstawi odpowiednie metody leczenia w oparciu o specyficzne potrzeby i styl życia Twojego zwierzęcia.

Warto zobaczyć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Welsh Corgi cardigan Pembroke - historia rasy

Welsh Corgi cardigan Pembroke – historia rasy

Next Post
Welsh Corgi Pembroke - kolory

Welsh Corgi Pembroke – kolory

Related Posts
Corgi - ogon

Corgi – ogon

Wiele Corgi rodzi się z ogonem, ale często nie jest to regułą. W zależności od hodowcy, niektórzy decydują…
Czytaj Dalej...
Odmiany Corgi

Odmiany Corgi

Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem Corgi do swojego domu, musisz najpierw zdecydować się na rasę. Możesz wybierać między…
Czytaj Dalej...