Welsh Corgi Pembroke – pochodzenie

Welsh Corgi Pembroke - pochodzenie

Rodowód walijskiego Corgi Pembroke sięga 1107 r. n.e., kiedy to pierwsze psy pojawiły się w Walii. Uważa się, że rasa ta została przywieziona do Walii przez flamandzkich tkaczy, a ich potomkowie ostatecznie rozwinęli się w typ psa, który słynął ze swoich zdolności pasterskich. Według jednej z legend nazwa rasy Welsh Corgi Pembroke pochodzi od dwójki dzieci, które przypadkowo natknęły się na pogrzeb wróżki.

Pembroke Welsh Corgi jest przyjazny i kochający, ale może być nieśmiały, nadmiernie szczekać i podgryzać pięty podczas zabawy. Rasa Pembroke Welsh Corgi jest również znana z tego, że występuje jako postać w popularnym anime Cowboy Bebop, Ein. Choć nie jest to prawdziwy przedstawiciel tej rasy, Pembroke jest doskonałym zwierzęciem domowym dla miłośników psów.

Pierwotnym przeznaczeniem Pembroke Welsh Corgi było pasterstwo i zaganianie bydła, choć obecnie rasa ta jest bardziej popularna jako pies do towarzystwa. Jako pies pracujący, Pembroke Welsh Corgi jest energiczny i pełen energii. Są również dobrymi psami stróżującymi i ostrzegają właścicieli przed obcymi. Ta średnio umaszczona rasa jest znana ze swojej wrażliwości i ostrzeże właściciela przed osobami nieznajomymi w domu.

Początkowo rasy psów Pembroke i Cardigan były uważane za jedną rasę. Jednak spory między członkami Klubu Corgi doprowadziły do tego, że preferowano odmianę Pembroke. Entuzjaści Cardigana odłączyli się od klubu rasy rok po powstaniu Welsh Corgi. Od tego czasu jednak entuzjaści rasy Pembroke pracują nad tym, aby rasa ta zachowała swój standard.

Welsh Corgi Pembroke wywodzi się z dawnej Walii, gdzie rasa ta powstała w regionie Pembrokeshire. Prawdopodobnie wywodzi się ona od Cardigan Welsh corgi, która jest znacznie starszą rasą. Cardigan corgi został przywieziony do Walii przez flamandzkich tkaczy w X wieku. Uważa się, że ich potomkowie są potomkami szwedzkich Valhundów, które zostały sprowadzone do Walii przez Wikingów.

Z pewnością Cię zainteresuje:  Jaką wysokość w kłębie ma Corgi

Pembroke Welsh Corgi to bardzo inteligentna i aktywna rasa. Krótkie nogi i lisi pysk sprawiają, że jest to pies popularny wśród właścicieli zwierząt. Chociaż ogon jest zazwyczaj przycinany, niektóre psy rodzą się z naturalnym ogonem. Pembroke Welsh Corgi nie jest tak wysoki jak jego kuzyn Cardigan Welsh Corgi. Jego ogon jest krótki i może zostać zadokowany w celu poprawy wyglądu. Welsh Corgi Pembroke nie jest tak ciężki w budowie jak Cardigan.

Pembroke Welsh Corgi jest psem aktywnym, który doskonale czuje się w środowisku domowym. Świetnie sprawdza się w psich sportach i dobrze radzi sobie na umiarkowanych lub długich spacerach. Ze względu na swoje pasterskie dziedzictwo rasa ta szczeka, aby ostrzec osoby zbliżające się do domu. Jeśli jednak nie zostanie odpowiednio wytresowany, może stać się uciążliwym szczekaczem. Rasa Pembroke Welsh Corgi nie jest szczególnie podatna na choroby genetyczne, ale generalnie ma mało sierści i jest bardzo przyjazna.

Pembroke jest rasą walijskich corgi o średniej długości. W związku z tym wymaga regularnej pielęgnacji. Szczotkowanie zaleca się mniej więcej raz w tygodniu. Zalecana jest codzienna pielęgnacja zębów, a sierść psa powinna być regularnie szczotkowana i czyszczona. Pembroke wymaga także regularnych kąpieli. W zimie pies ten jednak nie gubi sierści, co sprawia, że jest dobrym wyborem na zwierzę domowe.

Warto zobaczyć:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
Welsh Corgi Pembroke - historia rasy

Welsh Corgi Pembroke – historia rasy

Next Post
Na co choruje Welsh Corgi Pembroke

Na co choruje Welsh Corgi Pembroke

Related Posts